Responsywne strony www, co to w ogóle znaczy?

Responsywne strony www, co to w ogóle znaczy?

Opublikowany w Strony www i oznaczony , , , , , ,

Autor: Grażyna Garbalewska

Responsive_Web_Design

Mobilne urządzenia opanowały świat. Strony internetowe muszą zatem dopasować się do tego świata.

Responsywne strony www (responsive websites) witryny zbudowane tak, by dopasowywały się do technologii i formatów urządzeń przenośnych, takich jak tablety, smartfony itp. Będą się po prostu zachowywać w sposób ułatwiający poruszanie się po nich niezależnie od urządzenia.

Samo słówko “responsive” niektórych może zastanawiać. Z angielskiego “responsive” znaczy odpowiedź. Strona responsywna “odpowiada” na stawiane przed nią warunki. Warunkiem jest np. nietypowa szerokość ekranu. Strona responsywna musi się wyświetlać dobrze na rozmaitych szerokościach ekranów. Dobrze, to nie znaczy jednak, że będzie ona wraz z coraz mniejszymi ekranami uparcie kurczyć się do ich rozmiarów bo w przypadku tych naprawdę niewielkich ekranów (np. smartfonów) strona po prostu zmieni swój układ tak abyśmy w dalszym ciągu byli w stanie trafić palcem w przycisk menu i aby napis na tym przycisku był wciąż widoczny bez użycia lupy 🙂

Jeżeli dana strona wyświetla się na ekranie telefonu identycznie jak na ekranie komputera lecz pomniejszona tak bardzo, że nie możemy przeczytać napisu czy kliknąć palcem w przycisk, znaczy że taka strona nie jest responsywna. Oczywiście można wtedy sobie poradzić powiększając stronę, natomiast przy stronach responsywnych nie ma takiej potrzeby.