Druki wielkoformatowe - jak przygotować pracę do druku

Druki wielkoformatowe – jak przygotować pracę do druku

Jak można najlepiej przygotować plik do druku wielkoformatowego solwentowego:

W przypadku prac nadesłanych w pliku *.cdr programu Corel Draw  prace przygotowujemy w skali 1:1, ustalamy przestrzeń barw CMYK, jeżeli do pracy zaimportowana została bitmapa przekształcamy ją na również na CMYK. Ważnym również elementem jest przekształcenie tekstu na krzywe oraz nadanie konturu cięcia, ustalamy włoskowaty kontur, barwa 20% czarny. W ten sposób pracę zapisujemy do pliku *.cdr bez profili kolorystycznych w wersji Corela 12.0 ( proszę pamiętać że prace zapisane w corelu wraz z bitmapą w projekcie ważą i czas zapisu i przesłania do druku może być problematyczny, wiele razy zdarzyło się że projekt zapisany w corelu wyglądał inaczej niż oryginalna praca, więc niestety z tych względów nie ponosimy odpowiedzialności za prace podsyłane wpliku *.cdr )

Publikacja PDF z programu CorelDraw dla bezpieczeństwa przed zapisem w ustawieniach zmieniamy -> Ogólne, ustaw na podstawie zaznaczonych obiektów oraz zgodność z Acrobat 4.0. -> Kolor CMYK, bez osadzonych profili. -> Obiekty, Typ kompresji JPEG jakość wysoka, rozdzielczość map bitowych kolor 150. Zaznaczamy kompresuj tekst i rysunki kreskowe oraz Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe. W ustawieniach drukarskich odznaczamy margines na spad oraz zachowaj informacje o rastrze.

Najbezpieczniejszym rozwiązanie będzie zapisanie w pliku *.jpg w programie CorelDraw zaznaczamy obiekt i wciskamy Ctrl+E.

Corel

Określamy tylko zaznaczone obiekty

Corel2

Ustawiamy Tryb kolorów CMYK, Transformacje jednostki milimetry, szerokość i wysokość musi zgadzać się z wymiarem naszego projektu,  Rozdzielczość 150 dpi oraz zaznaczamy tylko Zachowaj proporcje.

Corel3

Rozdzielczość w przypadku bitmap: minimum 150 dpi przy skali 1:1

Przestrzeń kolorów: CMYK

Fonty: zamienione na krzywe

Natężenie koloru czarny: C30,M30,Y30,K100

Nie przyjmujemy do druku prac z programów pakietu MS Office. Mogą one być jedynie wzorem do przygotowania (odpłatnie) pliku w odpowiednim formacie.